Cel realizacji:
a) Cel ogólny projektu – dostosowanie oferty edukacyjnej Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie do aktualnych potrzeb lokalnego rynku pracy, regionalnego w tym krajów Unii Europejskiej.
b) Cele szczegółowe
– Podwyższenie i dostosowanie kwalifikacji zawodowych uczniów ACE do potrzeb lokalnego rynku pracy, regionalnego w tym krajów Unii Europejskiej.
– Rozwijanie u uczniów zdolności do przyszłego zatrudnienia poprzez kształtowanie sylwetki ucznia posiadającego odpowiednie umiejętności umysłowe i praktyczne niezbędne do wykonywania określonego zawodu, a zarazem umożliwiające pełną identyfikację z zawodem i ze środowiskiem pracy.
– Otrzymanie dotacji na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego IT, co przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia.
– Rozwój współpracy z partnerami lokalnymi w zakresie kształcenia zawodowego.
Opis Projektu:
Zweryfikowanie i wzbogacenie oferty edukacyjnej Augustowskiego Centrum Edukacyjnego miało na celu dostosowanie kształcenia do aktualnych potrzeb regionalnego rynku pracy. Uwzględniono zapotrzebowanie na pracowników w określonych zawodach również w Unii Europejskiej. Zgodnie z złożeniami programu Modernizacji Oferty Edukacyjnych, absolwenci ACE technikum organizacji usług gastronomicznych zdobędą umiejętność posługiwania się specjalistycznym językiem obcym w tym zawodzie, co wpłynie na wzrost szans na zatrudnienie.
Proponowane kierunki kształcenia zawodowego i profile wypływały z szeregu przeprowadzonych analiz, ankiet i konsultacji społecznych. Oferta Centrum przedstawiana rokrocznie gimnazjalistom uwzględnia:
– wyniki ankiet przeprowadzanych wśród uczniów klas III gimnazjum w Augustowie i 1-2 gimnazjum z terenu powiatu augustowskiego (aspiracje uczniów i rodziców),
– analizy rynku pracy dokonywanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie,
– preferencje lokalnych pracodawców w zakresie zawodów i profili kształcenia, a także wiadomości, umiejętności, kompetencji absolwentów szkoły w danym zawodzie,
– tzw. „modę” na niektóre kierunki bądź profile kształcenia.
– możliwości kadrowe i wyposażenie pracowni Centrum.
Uwzględniając powyższe analizy i perspektywę rozwoju usług turystycznych, które związane są z rozwojem usług hotelarskich i żywieniowych – ACE wzbogaciło swoją ofertę edukacyjną poprzez opracowanie i upowszechnienie w kształceniu zawodowym dokumentacji programowej o budowie modułowej dla specjalizacji gastronomicznej z językiem obcym – w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych i wsparcie technologiami informacyjnymi procesu dydaktycznego w zakresie nabywania i kształtowania umiejętności zawodowych.
Uzasadnienie dlaczego wybrana dobra praktyka warta jest upowszechnienia:
Zgodnie z złożeniami programu Modernizacji Oferty Edukacyjnych, absolwenci ACE technikum organizacji usług gastronomicznych zdobędą umiejętność posługiwania się specjalistycznym językiem obcym w tym zawodzie, a także nauczą się wykorzystywać technologię informacyjną w swoim kierunku, co wpłynie na wzrost szans na zatrudnienie.
Nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności zawodowych poparte znajomością języka obcego w tym zakresie poszukiwane jest przez pracodawców na lokalnym rynku pracy, krajowym i europejskim.
Innowacyjnością w projekcie „Dziś uczeń – jutro pracownik” było wdrożenie nauczania modułowego dla specjalizacji gastronomicznej z językiem obcym zawodowym w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych. Dla realizacji tego projektu istotne znaczenie stanowiło zakupienie nowoczesnego sprzętu IT, który przyczynił się przede wszystkim do:
– wzbogacenia bazy dydaktycznej szkoły,
– podniesienia jakości kształcenia,
– zdobycia przez uczniów specjalistycznych umiejętności zawodowych,
– umożliwienie dostępu do obcojęzycznych źródeł przybliżających specyfikę zawodu,
– zwiększenie dostępności informacji multimedialnych z określonej dziedziny,
– uatrakcyjnienie zawodów technik hotelarstwa i technik organizacji usług gastronomicznych,
– zdobycie przez uczniów umiejętności określonych w standardach egzaminacyjnych,
– właściwego przygotowania uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe,
– rozwoju współpracy z partnerami lokalnymi i umożliwienia współpracy z partnerami zagranicznymi w zakresie kształcenia zawodowego.
Wartość projektu oraz wskazanie programów z jakich był finansowany:
Otrzymano dotację w wysokości 107.720,60 PLN i zakupiono sprzęt komputerowy.
Projekt był finansowany z programów PHARE 2002 – Spójność Społeczna i Gospodarcza „ Rozwój Zasobów Ludzkich – Promocja Zatrudnienia i RZL”, „Program Modernizacji Ofert Edukacyjnych Szkół Zawodowych”
Rezultaty – opisanie konkretnych efektów:
Najważniejszym rezultatem przygotowania i realizacji projektu jest zwrócenia uwagi na możliwości szkoły w zakresie poprawy losów naszych absolwentów przez pryzmat ich umiejętności. Każdy uczeń kończący szkołę, posługujący się specjalistycznym językiem obcym i umiejący wykorzystywać technologię informacyjna bez trudności odnajduje się na rynku pracy zarówno regionalnym jak i europejskim. Wzbogacenie bazy technodydaktycznej, a co za tym idzie zwiększenie atrakcyjności zajęć lekcyjnych niewątpliwie mobilizuje uczniów do większego wkładu własnego w naukę języka obcego i przyczynia się do promocji Augustowskiego Centrum Edukacyjnego wśród jego najważniejszych klientów – uczniów szkół niższego szczebla i ich rodziców, samorządów lokalnych, pracodawców. Uzyskany sprzęt IT jest w całości wykorzystywany przez uczniów.
Wskazania dla replikujących:
Przestrzegać terminów w zakresie monitorowania projektu.